18 Nisan Dünya Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü

UNESCO

18 Nisan günü, tüm dünyada Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’nin (orijinal ismiyle ICOMOS- International Council of Monuments and Sites örgütünün) öncülüğünde Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü ya da daha kısa ismiyle Dünya Kültür Mirası Günü (World Heritage Day) olarak kutlanmaktadır. Bugünün kutlanmasındaki temel amaç, kültür varlıklarının korunması konusunda farkındalık yaratmak ve toplum bilincinin oluşturulması/artırılmasına katkı koymaktır.

Türkiye’nin, UNESCO tarafından ilan edilen Dünya Mirası Listesi’nde 16’sı kültürel, 2’si karma olmak üzere 18 miras alanı bulunmaktadır. Söz konusu 16 kültürel miras alanından biri de 1985’ten beri İstanbul’un tarihi alanlarıdır. Bu kapsamda kentin özellikle dört bölgesi söz konusu edilmiştir:
1) Ayasofya, Topkapı Sarayı, Hipodrom, Sultanahmet Camisi, Sergius ve Bacchus Kilisesi (Küçük Ayasofya Camisi), Yerebatan Sarnıcı’nı da içeren
Sultanahmet Arkeolojik Park alanı
Unesco
 
2) Süleymaniye Külliyesi, çarşıları ve tarihi ahşap evleriyle Süleymaniye Semti,
UNESCO
 
3) Pantokrator Kilisesi (Zeyrek Kilise Camisi) ve tarihi ahşap evleriyle Zeyrek Mahallesi,
UNESCO
 
4) İmparator II. Theodosius tarafından 5 Yüzyılda yaptırılmış olan 6650 metre uzunluğundaki kara surları ve bu surların her iki tarafındaki kültür varlıkları (Blachernea Sarayı kalıntıları, Kariye Kilisesi/Camisi gibi).
UNESCO
Fotoğraf: Nursel Gülenaz
-->