23 Nisan'ı Örnektepe Mahalle Evi'nde Kutladık

23 Nisan

İstanbul Gönüllüleri olarak çocukların sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde hem kaliteli zaman geçirmeleri hem de eğlenerek öğrenmeleri amacıyla Örnektepe Mahalle Evi’nde düzenlediğimiz etkinliklere 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında da ara vermeden devam ettik.

Seyyar Oyun Parkları – HOP

Karton kutu, kumaş parçası, bant, sicim gibi basit ve dönüştürülmüş malzemelerle çocukların hayal güçlerini kullanarak kendi oyunlarını düzenlediği Seyyar Oyun Parkları – HOP ile Örnektepe Mahalle Evi’nde çocuklarla buluşmaya devam ediyoruz. 8 haftadır aralıksız olarak devam eden ve her Cuma, saat 13.00-16.00 arasında çocukların yoğun katılımlarıyla gerçekleşen HOP, katılan çocukların hayal güçleriyle oluşturdukları oyunlarla eğlenceli anlar yaşatıyor.

Yaratıcı Drama

Pandemi kısıtlamalarıyla birlikte, gelişim evrelerinde olan çocukların sokaklarda özgürce oyunlar oynayamamaları, arkadaşlarıyla iletişim kuramamaları gelişimlerini olumsuz etkilerken bu durum ebeveynleri de oldukça tedirgin etmektedir. Enerjilerini atamayan çocukların sosyalleşmesini sağlamak ve iletişim kurmalarını kolaylaştırmak için Yaratıcı Drama çalışmalarımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında da devam etti. Gönüllümüz Aral Kaya’nın yazdığı skeçlerin çocuklar tarafından canlandırıldığı çalışmalarımız hafta içi 4 gün boyunca, 15.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirildi.

Zekâ Oyunları

İstanbul Gönüllüleri olarak çocukların soru çözme yetkinliklerini artırmak, sebep sonuç ilişkilerini daha iyi kurmalarını sağlamak, görsel algılama yetkinliklerini geliştirmek ve farklı düşünme teknikleri geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla Zekâ Oyunları Yarışması’nı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında Örnektepe Mahalle Evi’nde çocuklarımızın katılımlarıyla gerçekleştirdik. Zekâ Oyunları Yarışması ile Örnektepe Mahalle Evi’nde bulunan çocuklar düşünerek becerilerini göstermeye çalışırken gönüllümüz Aziz Ateş ile birlikte çeşitli sorulara yeni bakış açısı getirdiler.

Survivor Parkuru

Basit oyuncaklarla birlikte çocukların ekip ruhunu geliştiren ve dayanışma içerisinde oyunlar oynamasının sağlandığı Survivor Parkuru’muz gönüllümüz Erhan Yemişen’in tasarladığı parkurlarla Örnektepe Mahalle Evi’nde bulunan çocuklarla buluştu. Survivor Parkuru’nda eğlenceli anlar yaşayan çocukların mutlulukları yüzlerinden okunurken oyun sonrası geliştirdikleri arkadaşlıkları bizleri de oldukça mutlu etti.

Çocuk Hakları Atölyesi Sergisi

Çocukların sahip oldukları haklarını bilmesi ve ‘Çocuk Hakları’ konusunda farkındalık yaratmak amacıyla hayata geçirdiğimiz Çocuk Hakları Atölyesi’nde çocukların çizdikleri resimler Örnektepe Mahalle Evi’nde yerlerini aldı. Gerçekleştirdiğimiz Çocuk Hakları Atölyesi Sergisi’ne katılım sağlayan ve sergiye resimlerini eklemek isteyen çocuklarla birlikte çalışmalarımızı da hız kesmeden sürdürdük.

-->