4 Aralık Dünya Madenciler Günü Kutlu Olsun

4 Aralık Dünya Madenciler Günü Kutlu Olsun

Dünya ülkelerinde uzun yıllar boyunca kutlanan 4 Aralık Dünya Madenciler Günü, ülkemizde de 1960 yılından itibaren her yıl kutlanmaktadır.

Madenciler Günü’nün ilk olarak ortaya çıkışının Roma İmparatorluğu’na kadar dayandığı söylenmektedir. O yıllarda Santra Barbara adındaki kadının Roma askerlerinden kaçıp 4 Aralık tarihinde madenlere sığınması ile başlar. Burada madenciler ile birlikte çalışan Santra, kısa zaman içinde sevilen biri olarak herkes tarafından tanınır. Dünyanın en önemli maden yataklarına sahip olan ülkemizde, madencilik sektörü büyük bir geçim kaynağı haline gelmiştir. Türkiye’de bor, kükürt, demir, boksit, manganez, cıva, linyit, taş kömürü çıkarılan başlıca madenlerdendir.

Ülkemizde ve dünyada gerek yer altında ve gerek yer üstünde canlarını ortaya koyarak çalışan; insanlık tarihinin en zor mesleklerden biri olarak kabul edilen, madencilikle ekmeğini kazanan tüm madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nü kutluyor, yaşamını yitiren tüm madencileri sevgi ve saygıyla anıyoruz.
 

 

-->