500 İG / İstanbul'un Etkinlik Otobüsü

500 İG

İstanbul Gönüllüleri olarak hayata geçirdiğimiz 500 İG otobüsü; Gezici Kütüphane ve Etkinlik Hattı olarak “Tüm Kalplerden Geçer” sloganıyla yollarda olmaya devam ediyor.

İBB, İETT ve Kültür AŞ. iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz 500 İG, gezici bir kütüphane olmasının yanında etkinlik otobüsü olarak da kullanılıyor. Avrupa ve Anadolu yakasındaki köylere giderek çocuklara ulaşan 500 İG, iki adet özel donanımlı otobüs ile yolculuğuna devam ediyor.

İstanbul’un merkezine uzak olan yerleşim yerlerinde faaliyetlerini sürdürecek 500 İG, içerisinde yer alan kütüphanesiyle çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını amaçlıyor. İstanbul’un her ilçesine 500 İG otobüs hattını eklemek isteyen İstanbul Gönüllüleri, gezici kütüphane ile daha fazla çocuğa ulaşarak çocukların yeteneklerini keşfetmelerini, bilgiye kolay ulaşmalarını ve eğlenceli etkinliklerle kaliteli zaman geçirmelerini istiyor.

500 İG

Hafta sonları hariç, her gün sabah 09.00 ile 18.00 saatleri arasında çocuklarla buluşacak 500 İG, mümkün olduğunca fazla yerleşim yerine giderek maksimum hizmet vermek üzere planlandı. Başlangıç olarak, Avrupa yakasında; Arnavutköy, Çatalca, Silivri, Büyükçekmece, Avcılar, Eyüpsultan, Sarıyer ilçelerinin köyleri ve merkeze uzak semtlerinde, Anadolu yakasında ise Beykoz, Çekmeköy, Ümraniye, Maltepe, Pendik, Tuzla, Sultanbeyli, Sancaktepe, Şile ilçelerinin köyleri ve merkeze uzak semtlerinde aylık rotalar belirlendi.

Ayda en az bir defa aynı yerleşim yerine tekrar uğraması planlanan 500 İG, otobüs sayısının çoğalmasıyla birlikte semtlere ve köylere düzenleyeceği seferlerini de artıracak.

4-16 yaş arası çocukların ve gençlerin kullanımına uygun olarak tasarlanan 500 İG, ziyaretçi çocukların velilerine de kapılarını açarak diledikleri kitapları okumalarına fırsat veriyor.

İstanbul Gönüllüleri’nin ortaya çıkardığı 500 İG projesi, tamamen gönüllülük bilinciyle çalışmalarını sürdürecek ve etkinliklerde görev alacak kişiler gönüllü olarak çalışmalara katılabilecek.

500 İG Otobüsü'ne Kitap Bağışında Bulunmak İçin Tıklayınız.

 

500 İG Otobüsü'nde Gönüllü Olarak Destek Olmak İçin Tıklayınız.

-->