5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Kutlu Olsun

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Kutlu Olsun

Kadın Hakları Günü olarak kutlanan 5 Aralık tarihinin temelini Olympe de Gouges'un 1791'deki Kadın ve Kadın Yurttaş Hakları Bildirgesi'ne dayanmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde kutlanan bu anlamlı gün Türkiye’de Mustafa Kemal Atatürk tarafından 5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara seçme ve seçilme hakkı” tanınmasıyla daha da anlamlı bir gün haline gelmiştir.

Siyasi olarak seçme ve seçilme hakkına diğer Avrupa ülkelerinden daha önce sahip olan Türk kadınları toplumsal yaşamın her alanında yer edinmeyi başarmış, mücadele vererek diğer haklarına da sahip çıkmıştır. İtalya’da1945, Fransa’da 1944, Belçika’da 1960, İsviçre’de 1971 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesiyle Türkiye ve Türk kadınları diğer medeniyetlere de öncü olmuştur.

İstanbul Gönüllüleri olarak hayatın her alanında kadınların söz sahibi olması, ekonomik özgürlüklerini kazanması ve sahip oldukları hakların tekrar hatırlanması adına birçok anlamlı proje geliştirdik. Kadınlara yönelik her türlü olumsuz durumla mücadelede kadınlarımızın yanında olduğumuzu belirterek, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nüzü kutluyoruz.

-->