8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

8 mart

8 Mart 1857 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde binlerce kadın, çalışma koşullarını iyileştirmek ve seçme hakkına sahip olmak için bir tekstil fabrikasında greve başlamışlardır. Polisin tekstil fabrikasının kapısını kilitlemesiyle devam eden bu mücadele sonucunda, fabrikada yangın çıkmasıyla 120 kadın işçi hayatını kaybetmiş, işçilerin cenazesi binlerce insan tarafından üzüntüyle uğurlanmıştır.

1910 yılında ise Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmesini isteyen Clara Zetkin’in talebi büyük bir çoğunlukla kabul edilmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1977 yılında alınan kararla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü resmiyet kazanmıştır.

Türkiye’de de ilk olarak 1921 yılında kutlanmaya başlayan Kadınlar Günü, sürekliliğini sağlayamamış olsa da 1975 yılında yeniden kutlanmaya başlanmıştır. 110 yıldır kutlanılan bu önemli tarih, kadınların üstesinden geldiği zor koşulları ve bu sayede elde ettikleri sosyal, siyasal, toplumsal, kültürel ve ekonomik başarıları temsil etmektedir.

İstanbul Gönüllüleri olarak, kadınların yaşamın her alanında yer edinmesi gerektiğine inanıyor ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü içtenlikle kutluyoruz.

-->