Beyza Nur’un Gözünden İngilizce Konuşuyorum Projesi

İngilizce Konuşuyorum

Son yıllarda çoğu insan eğitim, kariyer, iletişim, farklı kültürleri anlama, yeni ülkeler görme ya da tamamen keyif aldıkları için anadilinin dışında yabancı bir dil öğrenmeye çalışıyor. Günümüzde İngilizcenin tüm dünya tarafından ortak küresel dil olarak kabul edilmesiyle, eğitim ya da iş piyasasında yabancı bir dile sahip olan insanlara daha ayrıcalıklı davranılıyor.

İstanbul Gönüllüleri’nden İngilizce Konuşuyorum Projesi

Modern dünyanın olmazsa olmazı arasına giren ve evrensel bir dil haline gelen İngilizceyi birçok insan öğrenmeye çalışıyor, öğrendiklerini aktif olarak konuşarak pekiştirmek istiyor. İstanbul Gönüllüleri, İngilizce biliyorum ancak konuşamıyorum, çekincelerimden dolayı hata yapmaktan korkuyorum diyenlerle, İngilizceye hâkim ve rahatça konuşabilen bireyleri İngilizce Konuşuyorum Projesi’yle buluşturdu.

"Her Şey Bir Başvuruyla Başladı"

Lise öğrenimini tamamlayıp üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan Beyza Nur Tütüncü, evde geçen vaktini değerlendirmek ve İngilizce konusunda kendini geliştirmek isterken internette yaptığı araştırmalar sonucunda İstanbul Gönüllüleri web sayfasına rastlıyor. Birçok projeyi, çalışmayı inceleyen Beyza Nur, ilgisini çok çeken İngilizce Konuşuyorum Projesi’ne dahil olmak için hemen başvuru formunu dolduruyor.

Hangi motivasyon ve nedenle İngilizce Konuşuyorum Projesi’ne dahil olduğunu sorduğumuzda Beyza Nur: “3 ay öncesine kadar İngilizce konuşamadığımı sanıyordum. Yani ben de çok fazla insan gibi Anlıyorum ama konuşamıyorum diyen kişiler arasındaydım. Bu zinciri kırmak isteyip bir cesaretle İngilizce Konuşuyorum Projesi Başvuru Formu'nu doldurdum. Kısa bir süre sonra mülakat için bir temsilci bana ulaştı. İlk kez o telefon görüşmesinde doğaçlama olarak İngilizce konuşmuştum ve çok heyecanlıydım. Telefonda görüştüğüm Sema Hanım'ın bana verdiği motivasyon sayesinde, önceden İngilizce konuşmaktan süratle kaçarken, ilk İngilizce konuşma seansımı dört gözle bekler oldum” dedi.

Projeye başlamadan önce İngilizce bilgisinin lisede öğrendiği kadar olduğunu aktaran Beyza Nur, yabancı dilini geliştirmek için bir eğitim kurumuna kayıt olduğunu ancak konuşma pratiğini İngilizce Konuşuyorum Projesi’ne borçlu olduğunu aktardı.

İngilizce Konuşuyorum

"Çevremde İngilizce Konuşan Bir İnsan Olarak Tanınır Hale Geldim"

Gördüğü eğitim, gösterdiği çaba ve dahil olduğu projeyle birlikte İngilizce konuşurken çekingen tavrından vazgeçen Beyza Nur: “Bildiğiniz üzere internetteki kaynak ve içeriklerin çoğu İngilizce. Türkçe'ye çevrilmiş olsa bile kaynakları İngilizce okuyup anlayabilme kabiliyeti insana daha zengin bilgiler katıyor. Çalıştığım gönüllülerle her hafta farklı konularla ilgili İngilizce makaleler okuyup videolar izlediğimiz için, İngilizce araştırma yapabilme kabiliyetine ulaşmış oldum. Yurtdışında yaşayan akrabalarım İngilizce konuştuğumda ki rahatlığım ve akıcılığım karşısında hayran kaldılar. Bunun kaynağı kesinlikle İngilizce Konuşuyorum Projesi'dir.” dedi ve ekledi: “Çevremde İngilizce konuşan bir insan olarak tanınır hale geldim. Proje sayesinde İngilizce konusunda bir sıkıntı yaşarsam danışabileceğim birçok insan tanıdım.”

"Bu Proje İngilizce Konuşmaktan Çok Daha Fazlası"

Lise öğrenimini yeni tamamlamış bir öğrenci olarak Türkiye'nin farklı yerlerinden farklı yaşlardan insanlarla iletişim kurup tanışma fırsatı kazanmanın kendisine sosyal açıdan çok fazla katkı sağladığını aktaran Beyza Nur, “Yüz yüze görüşemeden etkili iletişim kurma becerisi kazanmış oldum. Daha önce tanımadığınız biriyle ortak ilgi alanlarımızı belirleyip o yönde araştırmalar yapıp, konu üzerine sohbet etmek, size gerçekten ayrı bir iletişim becerisi kazandırıyor.” dedi ve şöyle devam etti: “İngilizce Konuşuyorum Projesi sayesinde İngilizce Kitap Kulübü'ne de katılma fırsatı yakaladım. Bu kulüpte, bizim önerilerimiz doğrultusunda seçilen kitapları İngilizce okuyup, her hafta kitabın okuduğumuz kısmı ile ilgili sorular üzerinden sohbet ediyoruz.

İngilizce konuşma konusu nasıl kritik bir noktaysa, bence İngilizce kitap okumak da öyle. Okul ödevlerinden ötürü keyifsizce okuduğum kitaplar haricinde ilk İngilizce kitabımı Kitap Kulübü ile birlikte okudum. Şu an ikinci kitabı okumaktayız.

İngilizce kitap okuyarak çok etkili kelimeler öğrendim, ayrıca bunlar üzerinden sohbet ettiğimiz için kendimi İngilizce ifade etme konusunda daha da yol kat etmiş hissediyorum.”

"Katılımcılarının Hayallerine ve Hedeflerine Yön Veren Proje"

İngilizce Konuşuyorum Projesi’yle birlikte kendisine yeni hedefler belirlediğini de aktaran Beyza Nur: “İlk eşleştiğim gönüllüyle konuşma konusu araştırırken Karadeniz'de batmış gemilerle alakalı bir makale okudum. Bu makale üzerine tartışırken, sohbet ettiğim gönüllü, konunun ilgimi çektiğini fark etmiş olmalı ki araştırmaya devam etmem için bana motivasyon verdi. Araştırdıkça bulduğum bilgileri bir sunum dosyasında topladığımda ise çıkan sonucu çok beğendi ve bu sunumu geliştirmeye karar verdik. Konumuz; Karadeniz'de batmış gemilerden, okyanus ve uzay araştırmaları arasındaki farklara kadar geldi. Bir ay boyunca sunum üzerinde çalıştık.” dedi.

İngilizce Konuşuyorum

Bu süreçte etkili sunum hazırlamak hakkında da çok şey öğrendiğini aktaran Beyza Nur: “Bir ay sonunda gönüllü konuşmacım aracılığıyla, proje bünyesindeki gönüllüler ve katılımcılardan oluşacak bir online toplantı ayarladık. İngilizce becerilerimi ilk kez kanıtladığım gündü. Ayrıca ailem ve arkadaşlarımdan da katılanlar oldu. Çok güzel yorumlar alarak proje bünyesinde yeni insanlar tanıdım. Kendi tanıdığım insanlar dışında, o an tanıştığım katılımcıların ve gönüllülerin de takdirini alıp gururlarını hissetmek benim için çok kıymetliydi. Bu deneyimim bana yepyeni bir kapı da açmış oldu. Sunumu hazırlama aşamasında yaptığım araştırmalardan öğrendiğim bilgiler sayesinde, üniversite tercihlerimde Gemi ve Deniz Mühendisliği tercih etmeye karar verdim. İngilizce Konuşuyorum Projesi olmadan o araştırmaları yapıp gerçekten beni heyecanlandıran bu bölümü asla bulamazdım.” dedi.

-->