Daha Yeşil ve Nefes Alan Bir İstanbul İçin Anneler Günü Korusu

Daha Yeşil ve Nefes Alan Bir İstanbul İçin Anneler Günü Korusu Oluşturuldu

İstanbul Gönüllüleri, 16 Milyon İstanbullu'nun daha yeşil, nefes alan ve yaşanılabilir bir kente sahip olması hedefine ulaşmak amacıyla projelerine devam ediyor.

Covid-19 önlemler kapsamında birçok kişi Anneler Günü'nde ailesiyle görüşemedi. İstanbul Gönüllüleri de hem bu uzaklığı telafi edebilecek hem de annelerin yüzünü gülümsetecek ''İstanbul Gönüllüleri Anneler Günü Korusu''nu oluşturdu.

Koru, Büyükçekmece Gölü kenarında, Bahşayiş Köyü'nde 10.000m2'lik bir alanda bulunmaktadır. Asgari ağaç hedefi 250 iken, İstanbul'u nefes alan bir şehir yapmak için gelen yoğun talep üzerine ağaç sayısı 354 oldu. Ağaçlar köklendirilmiş, alanda tutunması ve yetişmesi mutlak görülen, alanın özelliklerine uygun türlerden seçildi.

Çevre şartları ve toprak yapısı dikkate alınarak belirlenen, koruda bulunacak türler; çınar, akçaağaç, erguvan, ıhlamur, dişbudak, sedir ve fıstık çamları olacaktır. Kişiye özel olacak ağaçların üzerinde, hediye eden kişi ile armağan ettiği kişilerin isimleri yer alacaktır.

Dikim tarihinin; pandemi süreci, kuraklık ve iklim şartlarına göre uzmanlar tarafından tayin edilecektir. Ağaçlara takılacak isimler, uzmanların yönlendirmesiyle ağacın doğal yapısını hiçbir şekilde bozmayacak malzemelerden üretilecek ve aynı hassasiyetle ağaçlara iliştirilecektir. Dikim sonrasında, armağan edilen ağaçlar yerinde ziyaret edilebilecektir. 

Daha yeşil ve nefes alan bir İstanbul için projeye katılan herkese teşekkürlerimizle!   

  

   

-->