Deprem Farkındalığı Seminerleri

İstanbul Gönüllüleri’nden Deprem Farkındalığı Seminerleri

Resmi rakamlara göre 18 bin 373 kişinin hayatını kaybettiği, 48 bin 901 kişinin yaralandığı, 5 bin 840 kişinin de kaybolduğu 17 Ağustos 1999 depreminin 21. yıldönümünde İstanbul Gönüllüleri, olası İstanbul depremi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla bir dizi seminer düzenlendi. ‘Deprem Gerçeği ve Yapılması Gerekenler’, ‘Depremle Yaşam Eğitimi’ ve ‘Tüm Boyutları ile Olası İstanbul Depremi’ seminerleri; 10 -17 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Seminerler, Zoom platformu üzerinden hayata geçirildi.

Depremin Psikolojik Boyutu

“Deprem Gerçeği ve Yapılması Gerekenler” konulu ilk seminere; Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Coşkun, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış ve Türkiye Psikiyatri Derneği Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi Çalışma Birimi Koordinatörü Dr. Gizem İskender konuşmacı olarak katıldı. 10 Ağustos tarihinde gerçekleşen seminerin moderatörlüğünü ise Prof. Dr. Peykan Gökalp üstlendi.

Depremle Yaşam

13 Ağustos tarihinde gerçekleşen seminerde; Deprem ve Yapı Mühendisi Aslıhan Deniz konuşmacı, İstanbul Gönüllüleri’nden Fatma Tali de moderatör olarak yer aldı.

Tüm Boyutları ile Olası İstanbul Depremi

17 Ağustos tarihinde gerçekleşen seminerde ise; alanında uzman isimler her yönüyle İstanbul depremini konuştu. Kandilli Rasathanesi’nden Doç. Dr. Eren Uçkan, İBB Deprem ve Zemin İnceleme Müdür Yardımcısı Dr. Emin Yahya Menteşe, Geoteknik Deprem Mühendisi, Jacobs Deprem Mühendisliği Teknik Grubu Eş Başkanı Dr. Menzer Pehlivan ve GEA’dan Betül Ergün‘ün katıldığı semineri, İstanbul Gönüllüleri’nden Maksude Atabay yönetti.

-->