Depremler Öngörülebilir Mi?

Deprem

Yer kabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimler, dalgalar halinde yayılmasıyla geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsarak deprem oluşturur. Bir doğal afet türü olan depremin, sismik yönden aktif bulunan bölgelerde ardışıklı olarak oluşumu sonucunda milyonlarca insanın ve yapının yok olduğu bilinmektedir.

Bilindiği gibi yurdumuz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Son 58 yıl içerisinde depremlerden, 58.202 kişi hayatını kaybetmiş, 122.096 kişi yaralanmış ve yaklaşık olarak 411.465 bina yıkılmış veya ağır hasar görmüştür. Peki, büyük depremler bir anda mı gelir, yoksa onları hazırlayan ve öngörülebilir kılan bir değişim süreci var mıdır? Depremler için modeller, kurallar ve düzenlilik bulunabilir mi?

İstanbul Gönüllüleri olarak Prof. Dr. Şerif Barış’ın katılımlarıyla depreme dair sorunların konuşulacağı "Depremler Öngörülebilir Mi?" etkinliğini düzenliyoruz.

7 Mart Pazar günü, saat 20.00’de gerçekleşecek olan etkinliğe siz de 'Kayıt Ol' kısmından kayıt yaptırabilirsiniz.

Ardından tarafınıza gönderilecek mail içerisinde bulunan ZOOM bağlantısı ile etkinlik gününde ve saatinde girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

NE ZAMAN?
Mart 07, 2021 08:00 - 10pm
Üzgünüz, bu faaliyet için kayıtlar kapandı.
-->