Dünya Gıda İsrafını Durdurma Günü'nde Fark Yaratın

Dünya Gıda İsrafını Durdurma Günü'nde Fark Yaratın

Her yıl dünyada üretilen gıdaların 3'te 1'inin israf edildiğini biliyor muydunuz? Bu yaklaşık olarak 1,3 milyar ton gıdanın çöpe gitmesi demek. Gıda İsrafını Önleme Günü, 2017 yılından beri farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada kutlanmakta ve çeşitli bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Birçok insan sorunun büyüklüğünü kişisel olarak kavrayabildiği için, dolapta hızla çürüyen bir muzu ya da önceki günden kalmış  yemeği çöpe atmakta problem görmüyor. Geniş çerçeveye bakıldığı zaman bu ürünlerin üretilmesi esnasında kullanılan su ve gübre, nakliye için harcanan yakıt da bu israfın içine giriyor. Daha da önemlisi, çöp sahalarında çürüyen bu gıdalar nedeniyle açığa çıkan sera gazlarıyla dünya zarar görüyor.

Fark yaratmaya nereden başlayabilirsiniz?

1-Alışveriş listesi yapın

Alışveriş yaparken aklınıza gelen ve aslında pek de ihtiyacınız olmayan şeyleri alıp dolapta çürümelerini beklemek yerine, gerçekten ihtiyaç duyduğunuz ve son kullanma tarihinden önce tüketebileceğinize emin olduğunuz gıdaları alın.

2-Gıdaları doğru yerde ve doğru şekilde saklayın

Gıdaların doğru ısıda saklanması kullanım ömrünü ciddi ölçüde etkiliyor. Özellikle kuru gıdaların nemden uzak tutulmaları ve açıldıktan sonra doğru kaplarda muhafaza edilmeleri, olması gerekenden daha önce bozulmalarının önüne geçiyor.

3-Derin dondurucunuzu kullanın

Birçok gıdayı doğru şekilde dondurarak uzun süre muhafaza edebilir ve çöpe gitmelerinin önüne geçebilirsiniz.

4-Porsiyon kontrolü yapın

İhtiyacınız olandan daha fazla yemek pişirdiğiniz zaman ertesi gün yemeği yemek istemeyebilir ya da unutabilirsiniz. Bu nedenle daha küçük porsiyonlarda yemek pişirerek hem sağlığınızı koruyabilir hem de bu yemeklerin çöpe gitmesini engelleyebilirsiniz.

5-Çöpe attığınız şeylerin kaydını tutun

En çok hangi gıdaları çöpe attığınızı ve neden onları çöpe attığınızı bilmek gelecek alışverişiniz için size yol gösterecektir. Bu nedenle çöpe attığınız gıdaların bir listesini tutarak sürekli çöpe gittiğini tespit ettiğiniz gıdalar ile ilgili farklı bir saklama yöntemi belirleyebilirsiniz.

Fark yaratmak için bugün başlayın!

-->