Fetihte Alınan İlk İmparatorluk Binası: Tekfur Sarayı

Fetihte Alınan İlk İmparatorluk Binası: Tekfur Sarayı

Tekfur Sarayı, İstanbul’un tarihi yapıları ile kültür ve sanat eserleri içinde önemli bir yere sahiptir. İmparatorun ikamet ettiği Tekfur Sarayı, İstanbul’un fethinde öncelikli hedefler arasında yer aldı. Fetihte, şehre giren müfrezelerin aldığı ilk imparatorluk binası olarak da tarihe geçmiştir. 

Yapılış tarihi yaklaşık olarak 10. veya 14. yüzyıldır. Blahernai saray kompleksinin bir parçası olarak şehrin yüksek bir tepesine yapılmış ve bu nedenle “Yüksek Saray” diye adlandırılmıştır.

Bizans ve Osmanlı dönemlerinde ikamet edilen sarayın duvarlarında küfeki taşı kullanılmıştır. Bir dönem, içinde oluşturulan atölyelerde yapılan Osmanlı çinileri dünyaca meşhur olmuş, bordürlerde kullanılan buraya özgün yeşil renkli sır; “Tekfur Yeşili” olarak adlandırılmıştır.

Tekfur Sarayı, 19. yüzyılda cam fabrikası olarak kullanılmış olup Piri Reis’ in çizimlerinde de yer almıştır. Ayrıca Kaşıkçı Elması’nın burada bulunduğu söylentisi nedeniyle saray büyük ilgi çekmiştir. Son restorasyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve 2019 yılında ziyarete açılan müze, ziyaretçilerin tüm dönemler hakkında bilgi ve fikir edinebilmesi için; Bizans zamanındaki güncel hayatla ilgili değişken bir pano, Çini lokasyon haritası, çocuklar için oyun panelleri gibi özel yöntemlerle düzenlenmiştir.

Çeşitli etkinlikler, konser ve sürekli sergileriyle Edirnekapı’ da her gün ziyarete açıktır.

-->