GETEM’e İlk Sesli Kitabımızı Bağışladık

GETEM’e İlk Sesli Kitabımızı Bağışladık

Sesli kütüphanelere verdiğimiz gönüllü desteğine pandemi nedeniyle ara verdikten sonra, Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) ile işbirliği yaptık.

GETEM, tasarladığı internet kütüphanesi projesiyle, görme engellilere ve diğer tür engeli gereği basılı kaynaklardan faydalanamayan bireylerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamayı amaçlıyor.

Eylül ayı sonunda yaptığımız çağrılarımız sonucu başvuran 300’den fazla gönüllüden, deneme kaydı gönderenlerin 80’i onaylandı. Kasım ayı itibariyle seslendirilmesi tamamlanan beş kitap GETEM’in kütüphanesinde yerini aldı. Bağışladığımız ilk kitap Bağlan Büyükaltınçizme tarafından seslendirilen, Ali Canip Olgunlu’nun kaleme aldığı "Yeditepe Anadolu" oldu. Bir biyografi şeklinde ele alınan bu çalışma; yaşayan Anadolu’yu, felsefeden pozitif bilimlere, uygarlık tarihinin kurucularından miraslarına didaktik bir üslup yerine yer yer bir tanığın gözüyle, yer yer de efsaneler eşliğinde tanıtıyor.

GETEM’le işbirliğimiz çerçevesinde gönüllülerimiz hikâye, roman, biyografi, tiyatro oyunu, tarih, psikoloji türü kitapların yanı sıra test kitaplarını da okumaya devam ediyor. Bağışladığımız sesli kitaplardan Türkiye genelinde bütün görme engelli bireyler faydalanabiliyor.

-->