Hayatın İçinden İlham Veren Portreler

Hayatın İçinden İlham Veren Portreler-6

Gazeteci Özlem Gürses’in moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Hayatın İçinden İlham Veren Portreler’ söyleşilerinin altıncısı 28 Mart 2021 Pazar günü saat 12.00’de gerçekleşecek.

Her insan bir hikâye ve her hikâye bizleri yepyeni yolculuklara çıkaracak birer ilham kaynağı. İşte Özlem Gürses’in konukları da hayatımızın içinden, belki de her gün karşılaştığımız bu isimler. İçimizdeki kahramanların ilham verici yolculuğunu kendilerinden canlı canlı dinlemek istiyorsanız bu söyleşiyi ajandalarınıza not etmeyi unutmayın.

İşte ‘Hayatın İçinden İlham Veren Portreler’in altıncı bölümünün konukları;

Ayfer Bozkurt / Ressam

Ankara’nın Kazan ilçesine bağlı Tekke köyünde 1979 yılında doğan Ayfer Bozkurt, ilkokulu köyünde okuduktan sonra imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Herhangi bir eğitim almadan sadece gördüklerini ve düşüncelerini aktarmak amacıyla resim yapmaya başladı. Çoğu zaman resimlerini boyayabilmek için saçlarının telinden fırça yaparak kapı boyalarını ve artan matbaa mürekkeplerini kullandı. Kazan ilçesi ve çevresinde “Şalvarlı Picasso” olarak bilinen Ayfer Bozkurt’un, çalışmalarında “Sürrealist” yaklaşımlarda görmek mümkündür. İlk kişisel sergisini açtıktan sonra ortaokul ve liseyi dışarıdan bitiren Bozkurt Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümünden mezun olmuştur. Şu an Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümüne devam etmektedir.

İhsan Aknur / Taksici, Yazar

1953 yılında Ankara’da doğan İhsan Aknur, küçük yaşta taksilerle tanıştı. Ehliyetini aldığında ise taksicilik yapmaya başlayan İhsan Aknur, 1978 yılında İstanbul’a taşınınca da dolmuş ve taksi şoförlüğü yapmaya devam etti. Yolcusu olan turistlerle iletişim kuramayınca ‘’Üniversite öğrencileri birçok dersle başa çıkıyor, ben bir İngilizceyi mi öğrenemeyeceğim’’ diyerek 2 yıl kursa gitti. Bir defter alarak kendi imkânlarıyla 12 dilde sözlük hazırlayıp mesleği için gerekli olan kelimeleri ezberlemesiyle, turistlerden defterine İstanbul ve kendisi ile ilgili görüşlerini yazmalarını istedi. Bugün 28 defterde 3000’den fazla turistin el yazısı ile yazdığı yorumları bulunuyor. 2000 yılında besttaxidriver adıyla web sitesi açarak tanınmaya başlayan İhsan Aknur, Ortaokulu bitirememesine rağmen İstanbul’un sayılı üniversitelerinde, kariyer günlerine konuk oldu.


Kenan Kahya / Aktivist

1991 yılında İstanbul’da doğan Kenan Kahya, eğitimi sırasında sürdürülebilir kampüs oluşturma vizyonuyla Çevre ve Sürdürülebilir Kampüs Kulübü’nü (ÇEVSÜR) kurdu. Tema Vakfı bünyesinde çalışan kulüpler arasına da girerek birçok sertifika ve ödüller kazanan Kenan Kahya, çeşitli projelerle toplamda 14 farklı çalışma yürüttü.  Varoluşunu, insanlığın sürdürdüğü sistemlerle baskıladığı doğal varlıkları savunmaya adayan Kenan Kahya, ekoloji varlığı için ekonomiyi dönüştürme hayaliyle yanıp tutuşuyor. Bu hayali için Soma’nın Yırca Köyü'nde yaşayarak Temel İhtiyaç Derneği’nin girişimi ve 34 Yırcalı kadının yüreğiyle bir ekolojik sosyal girişim yürütüyor. Ekonominin köyde yarattığı tüm kasvete karşı koyarak köylerinde yaşayabildikleri, vicdanı rahat bir ekonomi için mücadele veriyorlar.

Siz de 'Kayıt Ol' kısmından etkinliğe kayıt yaptırabilirsiniz.

Ardından tarafınıza gönderilecek mail içerisinde bulunan ZOOM bağlantısı ile etkinlik gününde ve saatinde girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

NE ZAMAN?
Mart 28, 2021 12:00 - 1pm
Üzgünüz, bu faaliyet için kayıtlar kapandı.
-->