Her Sofrada Bir Pide Olsun!

Her Sofrada Bir Pide Olsun!

''Ramazan sofralarının vazgeçilmezi nedir?'' diye sorulduğu zaman, hiç kuşkusuz ki akla ilk olarak ramazan pidesi gelir. İftar öncesinde başlayan uzun pide kuyrukları ise hepimizin aşina olduğu bir görüntüdür. Bu ramazanda da pidenin akıllardaki yeri değişmedi. Peki her sofrada bir pide var mıydı?

Pandemi nedeniyle yaşanan zorluklar, insanların yardımlaşma ve paylaşım içinde olmaya alışık olduğu ramazan ayının da bir miktar buruk geçmesine neden oldu.

İstanbul Gönüllüleri'nden Buket Başol, bu yardımlaşma ve paylaşım geleneğini sürdürmek için ”Her sofrada mutlaka bir pide olsun istedim.” düşüncesiyle yola çıkarak herkese ilham verecek bir çalışma gerçekleştirdi. 

Önce dağıtım yapacağı lokasyonları belirleyen Başol, İstanbul Gönüllüsü İlçe Temsilcisi ile birlikte çalışmaya destek vermek isteyen diğer gönüllülerle bir planlama gerçekleştirdi ve imkanları doğrultusunda  Gaziosmanpaşa ilçesinde mahalle temsilcileriyle belirlenen üç mahallede bakkallar ile anlaşma sağlandı. Bu bakkalar tarafından iki gün boyunca yaklaşık olarak bin adet pide dağıtıldı. Ramazanın vazgeçilmezi olan pide, sofralardaki yerini buldu. Ses getiren bu çalışma, yeni planlamalar oluşturularak farklı lokasyonlarda da devam edecek.

İstanbul Gönüllüsü Buket Başol’a ilham veren çalışması için teşekkürler…

-->