İBB'nin İlk Kadın Cankurtaranları Göreve Başladı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Plajları 15 Haziran itibariyle İstanbullulara hizmet vermeye başladı. İBB görev alanında bulunan 38 plajda birçok yenilik gerçekleştirildi. Bu yeniliklerden biri de İBB'nin göreve başlayan ilk kadın cankurtaranları oldu.

Doğa Yağcı, Ekin Öztürk ve Kübra Çakır, İBB görev alanında bulunan plajlarda huzuru ve güveni sağlamak için işlerine başladılar.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da göreve başlayan cankurtaranlar için “İlk kadın cankurtaranlarımız göreve başladı. İBB’nin tüm çalışma alanlarında daha çok kadın yer alacak. Her birine başarılar” mesajını yayınladı.

Yeni mesai arkadaşlarıyla birlikte çalışmaktan gurur duyduğunu belirten Cankurtaran Şefi Gürkan Çetiner, önemli bir uyarıda da bulundu:
''Covid-19 nedeniyle insanlar kimsesin olmadığı plajları tercih ediyorlar. Kontrol olmadığı, cankurtaran hizmetinin bulunmadığı plajları tercih ediyorlar. Bu hizmetin verdiği yerleri tercih ederlerse can kayıpları yaşanmaz.''

İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı cankurtaran ekipleri İstanbul’da 487 personel ile cankurtaran hizmeti veriyor. 47 bin 800 metre uzunluğundaki 38 plajda 35 Jet-Ski, 7 Zodyak Bot, 2 Dron (Hava Aracı), 14 ATV aracı, 191 Gözetleme Kulesi ve cankurtaranların kurtarma faaliyetlerinde kullandıkları diğer malzemeler ile İstanbullulara güven sağlıyor.

-->