İstanbul Sözleşmesi'ni Konuşuyoruz

İstanbul Sözleşmesi

İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen, uluslararası insan hakları sözleşmesidir.

Sözleşmenin beş temel ilkesi; kadına yönelik her türlü şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması, suçların kovuşturulması, suçluların cezalandırılması ve kadına karşı şiddet ile mücadele alanında bütüncül, eş güdümlü ve etkili iş birliği içeren politikaların hayata geçirilmesidir.

İstanbul Sözleşmesi'nin ilk imzacı devletlerinden olan Türkiye, 24 Kasım 2011'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 247 vekilden 246’sının kabul oyu kullanmasıyla sözleşmeyi "onaylayarak" parlamentosundan geçiren ilk ülke olmuştur. Ancak 20 Mart 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi feshedilmiştir.

İstanbul Gönüllüleri olarak İstanbul Sözleşmesi’nin detaylarını, kadınlar için önemini ve fesih kararının geçerli olup olmadığını “İstanbul Sözleşmesi'ni Konuşuyoruz” etkinliğinde konuşacağız.

Özlem Gürses’in moderatörlüğünde Zoom üzerinden gerçekleşecek söyleşinin konukları; Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ve Avukat Sureyya Kardelen Yarli olacak.

1 Nisan Perşembe günü saat 21.00’de gerçekleşecek etkinliğe, siz de 'Kayıt Ol' kısmından etkinliğe kayıt yaptırabilirsiniz.

Ardından tarafınıza gönderilecek mail içerisinde bulunan ZOOM bağlantısı ile etkinlik gününde ve saatinde girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

#İstanbulSözleşmesiYaşatır

NE ZAMAN?
Aralık 09, 2023 09:00 - 10pm
Üzgünüz, bu faaliyet için kayıtlar kapandı.
-->