Kadın Emeği Projesi

KEP

Kadın Emeği Projesi, el emeği ile üreten kadınların ekonomi içerisinde aktif rol almasını desteklemek ve sürdürülebilir kadın girişimciliğine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Kadın Emeği Projesi faaliyetlerini 2 ana hedefe yönelik planlamakta ve yürütmektedir.

  • PAS - Pazarlama Ağı Sağlama
  • Sürdürülebilirlik

 

PAS - Pazarlama Ağı Sağlama

Kendi imkânları ile üreten kadınların en büyük problemlerinden biri; ürettikleri ürünleri potansiyel alıcılara ulaştırabilecek farklı satış kanallarında ve mecralarında bulunabilmektir.

Bu noktada; İstanbul Gönüllüleri geniş gönüllü ağının desteği ve işbirliğine yakın pozitif yaklaşımı ile alternatif satış kanallarını, emeği ile üreterek aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen kadınlar için tasarlayacak ve hayata geçirecektir. PAS iş hedeflerini ve işbirliklerini üreten kadınların süreç içerisinde daha geniş bir ağa ulaşmasını sağlayacak şekilde gerçekleştirecektir.

Kadın Emeği Projesi kapsamında hayata geçirdiğimiz faaliyetleri daha yakından izlemek için projenin Telegram kanalına abone olabilirsiniz. https://t.me/KadinEmegiProjesi

Hayata Geçirilen Çalışmalar

KEP

Beşiktaş Kadın Emeği Pazarı

Evlerinde kendi imkânları ile üretim yapan ancak ürünlerini tüketici ile buluşturma noktaları konusunda sıkıntı yaşayan kadınlar için İstanbul Gönüllüleri, Beşiktaş Kadın Emeği Pazarı’nı 14-31 Aralık 2020 tarihlerinde Beşiktaş Meydanı’nda gerçekleştirdi. Hafta içi her gün 10.00-19.00 saatleri arasında açık olan pazarda toplam 398 kadın stant açarak ürünleri sergileme ve satma fırsatı yakaladılar.

KEP

Kadıköy Kadın Emeği Pazarı

İstanbul Gönüllüleri Kadın Emeği Projesi (KEP) kapsamında hayata geçirilen pazarların ikincisi 2-19 Mart 2021 tarihleri arasında Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleştirildi. El emeği ile üretim yapan 422 kadın üreticinin dekoratif ürünler, ahşap, kumaş, keçe ve ebru, takı ve aksesuar, yün ve tığ örgü, amigurimi, seramik ve cam, mum, sabun ve krem olmak üzere toplam 8 kategoride ürettikleri ürünler pazarda satışa sunuldu. 

 

Eğitimler

KEP

Marka ve Pazarlama Yolculuğu

Üreten kadınların markalaşma süreçlerine katkıda bulunmak amacıyla 14 Mart 2021 Pazar günü Pazarlama Stratejisti, İletişim Danışmanı ve Öğretim Görevlisi Aysun Şabanlı'nın sunumuyla gerçekleştirilen etkinlik katılımcılar tarafından büyük bir beğeni ve ilgiyle karşılandı. Zoom ortamında gerçekleştirilen etkinlikte marka olmak, marka olmanın önemi, marka yolculuğunu planlamada öne çıkan unsurlara değinildi.

Bu verimli eğitimi bağlantıya tıklayarak izleyebilir; konu ile ilgili merak ettiğiniz soruları yorumlara ya da [email protected] adresine yazabilirsiniz.

 

KEP

Temel Ürün Fotoğrafçılığı

Ürünlerin tanıtımı ve pazarlanması, üreticilerin rekabet ortamlarında öne çıkması açısından oldukça önemlidir. Özellikle ürün görsellerinin sosyal medya üzerinden tüketicilere ulaşması, özelliklerinin detaylı ve ilgi çekici şekilde sunulması ürünlerin satışlarını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Üreten kadınların cep telefonları ile ürünlerinin fotoğraflarını kaliteli bir şekilde çekebilmelerini ve paylaşabilmelerini amaçladığımız eğitim 28 Mart 2021 Pazar günü saat 15.00’de  Fotoğraf ve Grafik Sanatçısı & Öğretim Görevlisi Özkan Üner tarafından Zoom üzerinden gerçekleştirildi. Etkinlikte;

  • Dijital fotoğraf nedir? Cep telefonu ile fotoğraf nasıl çekilir?
  • Ürün fotoğraflarını cep telefonu ile nasıl çekeriz?
  • Çektiğimiz ürünleri paylaşmadan önce cep telefonları ile hangi uygulamalarla, nasıl düzenleyebiliriz?
  • Fotoğraf kalitesi bozulmadan nasıl paylaşılır, saklanır?
  • gibi konulara değinilerek katılımcıların soruları cevaplandı.

Bu verimli eğitimi bağlantıya tıklayarak izleyebilir; konu ile ilgili merak ettiğiniz soruları yorumlara ya da [email protected] adresine yazabilirsiniz.

Bütçesini Bilen Kadınlar

Üreten kadınların finansal okuryazarlık bilincine sahip olmaları, tasarruf etme ve birikim yapma konularında temel bilgileri edinmelerini sağlayan etkinlik 13 Şubat 2021’de Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği işbirliği ile hayata geçirildi. FODER Genel Sekreteri Dr. Yasemin Demirdağ tarafından verilen Online Finansal Okuryazarlık eğitimi katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.

-->