İstanbul Gönüllüleri Genç Bakış Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

İstanbul Gönüllüleri Genç Bakış Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

İstanbul Gönüllüleri olarak ve Kültür A.Ş. işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz ‘Bu Benim Dünyam’ temalı ‘Genç Bakış Fotoğraf Yarışması’nın kazananları belli oldu!

Adayların Instagram üzerinden 'GelecekBenimElimde' etiketi kullanarak katıldığı yarışmada toplam 316 fotoğraf yer aldı. Gençlerin hayata bakışlarını ve algıladıklarını kendi objektiflerinden yansıtma fırsatı buldukları yarışmada jüri üyeleri birbirinden güzel fotoğraflar arasında seçim yapmakta oldukça zorlandı. Jürinin detaylı değerlendirmesi sonucu ödül almaya hak kazanan 3 eser belirlendi.

1.Berkant Bucaklıoğlu @berkantbucaklioglu (Ödül: Nikon D3500 AF-P 18-55 fotoğraf makinesi)
2.Kardelen Polat @cardigital (Ödül:www.istanbulkitapcisi.com’da geçerli 1500 TL’lik hediye çeki)
3.Deniz Uyar @alierdem_33 (www.istanbulkitapcisi.com’da geçerli 750 TL’lik hediye çeki)

Sinema ve Televizyon bölümü öğrencisi Berkant Bucaklıoğlu yarışmada 1.lik kazanan fotoğrafının alt metnini şöyle açıklıyor: ''Koskocaman bir metropol ve onun küçük çocukları… Her gün yanlarından geçtiğimiz, neler yaşadığını bilmediğimiz binlerce çocuk… Fotoğraftaki çocuk da onlardan birisi. Metronun yürüyen bandında çeşitli hareketler yaparak kendine eğlence yaratıyor. Biz, onun kendisiyle baş başa eğlendiği bu dakikalara tanıklık edebiliyoruz sadece. Akranları eğitim alıyor, eğlenmek için sportif aktiviteler, lunapark, okul teneffüsleri ve gezilerine gidiyor. O, kendi dünyasında bir yürüme bandı üzerinde eğlencesini yaratabiliyor. Biz ise sadece onun eğlendiğini görebiliyoruz, ne yaşadığını değil.'' 

Jüri tarafından ikinci seçilen fotoğrafın sahibi 18 yaşındaki Kardelen Polat ise Odtü'de Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okurken bir yandan da fotoğrafçılık ile ilgileniyor. Fotoğraf çekmeyi en büyük tutkularından biri olarak tanımlayan Kardelen, yarışmaya katıldığı eserin açıklamasını ise ''Bu hayatta görmek istediğimiz çok şey var. Bazıları emek ister, bazılarıysa zaman. Büyüdükçe görmeye başlarız gerçek dünyayı. Görmeye başladıkça soğuruz, bakmak istemeyiz tüm o kötülüklere. Fakat aslında bizim elimizdedir her şey, geleceğimiz. Çocukken yaratmaya başlarız kendi dünyamızı ve yalnızca  bunu başarıyla yerine getirenler yaşarlar mutlulukla kendi görülmeye değer dünyalarında.'' olarak yapıyor.

Yarışmada fotoğrafı üçüncü seçilen Deniz Uyar ise 20 yaşında ve Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyor. Fotoğraf çekmeyi ve resim yapmayı seven Deniz, fotoğrafın açıklamasını ise ''Her yaz tatilinde, gelecek yılki okul masrafını çıkarmak için şehirden Toros Dağları'nın eteklerindeki yaylalara çalışmaya giden gencin, yorgun bir günün ardından uzaklara dalışı.'' şeklinde yapıyor.

Yarışmaya katılan tüm gençlere, bakışlarını bizlerle paylaştıkları için teşekkür ederiz!

-->