İstanbul’un Yeni Çekim Merkezi: Mağlova Su Kemeri

Mağlova Su Kemeri
Mimar Sinan’ın ustalık eserlerinden biri olan, Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yapılan Mağlova Su Kemeri, çoğu İstanbullu için bile bilinmeyen ve henüz görülmemiş ama muazzam bir yapı. 1554-1563 yılları arasında İstanbul’a su sağlamak için yapılmış kemerlerden biri olan Mağlova Su Kemeri, 255 metre uzunluğunda ve 38 metre yüksekliğindedir ve İstanbul’a su taşınması için günümüzde de kullanılmaktadır.

Bilinen tarihe göre, 1563 yılının Eylül ayında İstanbul daha önce benzeri görülmemiş bir kasırga ve sel felaketi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu felaket, Mağlova Kemeri’nin tamamen yıkılmasına sebep olmuştur. Mimar Sinan’ın bu eserini tamamen farklı ve yeni bir sistemle yeniden inşa ettiği düşünülmektedir. Dönemin teknolojisi ile bu muazzam yapının ortaya çıkmış olması, çoğu sanat tarihçisi tarafından “mucize” olarak nitelenmektedir.

Mağlova Kemeri günümüzde iki ilçeyi ve bir vadinin iki tarafını birbirine bağlıyor ve bölge halkı için köprü görevi görüyor. Yaşanan felaketten sonra, bir daha sel baskınlarından ve yüksek debiden zarar görmemesi için piramit şeklinde ayaklarla inşa edilen bu kemer, dünya üzerinde başka bir örneği olmayan bir yapıya sahip.

Sanat tarihçisi Hayri Fehmi Yılmaz, Mağlova Su Kemeri’ni şöyle tanımlıyor: “Karşısına geçip dakikalarca bakabilirsiniz. Çünkü hem bir mühendislik eseri hem mimarlık ve estetik tarihi açısından çok ilginç. Tasarım gerçekten çok başarılı. Yani sadece amacı bu vadiyi geçmek ama kemerlerin büyüklü küçüklü dizilimi gerçekten çok etkileyici. Ben inanıyorum ki bu gelecekte, hem İstanbullular hem de kenti ziyaret eden turistler için çok önemli bir çekim alanı olacak.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar sonucunda Kemerburgaz Kent Ormanı sayesinde ulaşılabilir hale gelen Mağlova Kemeri, İstanbul için çok önemli bir turizm noktası olma potansiyeline de sahip. Yerli ve yabancı turistler için yeni bir çekim noktamız var artık! En kısa sürede ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

-->