Maske ve Eldivenlerin Yaratabileceği Çevre Sorunları


Pandemi sürecinde bulaşıcılığı önlemek amacıyla kullanılan maske ve eldivenlerin, uzun vadede çevre için büyük problemlere neden olacağı öngörülüyor.

Özellikle metropollerde, düşüncesizce yerlere atılmış maske ve eldivenlerle karşılaşmak sıradan bir durum haline geldi. Bu davranış hem virüsün yayılmasını arttırıyor, hem de çevre sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Hiç şüphesiz ki eldivenler ve maskeler salgını önleme sürecinde kritik öneme sahip. Fakat koruyucu malzemelerin doğru şekilde atılmaması, çok daha büyük problemler yaşanmasına neden olabilir.
Maske ve eldivenler çöp değil, tıbbi atıklardır. Her şeyden önce, diğer çöplerle birlikte değil ağzı sıkı bir şekilde bağlanmış poşetlerle ''tıbbi atık'' olarak atılmalıdır.

Sokaklara atılmış çöpler, yağmur sularıyla birlikte mutlaka kanalizasyonlara ve denizlere ulaşacaktır. Tüm dünyaya yayılmış bir virüs sürecinde kullanılan eldiven ve maske popülasyonunu düşündüğünüz zaman, deniz kirliliğini ciddi ölçüde arttıracak kadar atık oluşacağı tahmin edilebilir.

Çevreyi ve kendinizi korumak için maskelerinizi doğru şekilde atmaya özen gösterin.

 

-->