KÜLTÜR KULÜBÜ KURMA FİKRİNDEN YOLA ÇIKAN BİR SEMT KULÜBÜ: BEYKOZSPOR

Dünya Beykozlular Günü olarak kabul edilen 19 Ağustos tarihi aslında bir ilçenin kendi spor kulübüne olan yoğun sevgisinin bir sonucu! Beykozspor’un 1908 yılında kurulması sebebiyle her 19 Ağustos günü Beykoz’da sarı-siyah forma ve bayrakları çokça görmeniz mümkün. Bu yıl, coşku pandemi sebebiyle sosyal medyaya taşınmış olsa da Beykozspor Beykozlu için hep önemli bir yer tutar. Dünya
Beykozlular Günü’nde, hem Beykozspor’u hem de ilçeyi biraz tanıtmak istedik!

 

Devamını oku
Paylaş

İstanbul’un Yeni Çekim Merkezi: Mağlova Su Kemeri

Mağlova Su Kemeri
Mimar Sinan’ın ustalık eserlerinden biri olan, Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yapılan Mağlova Su Kemeri, çoğu İstanbullu için bile bilinmeyen ve henüz görülmemiş ama muazzam bir yapı. 1554-1563 yılları arasında İstanbul’a su sağlamak için yapılmış kemerlerden biri olan Mağlova Su Kemeri, 255 metre uzunluğunda ve 38 metre yüksekliğindedir ve İstanbul’a su taşınması için günümüzde de kullanılmaktadır.

Devamını oku
Paylaş

Lale Devri’nin En Güzel Eserlerinden: III. Ahmet Çeşmesi


Sanat ve toplum hayatına özgün bir anlayış getirilen bu dönem aslında Osmanlı İmparatorluğu’nun hiçbir döneminde “Lale Devri” olarak anılmamıştır. 1718 – 1730 yılları arasında yer alan bu dönem, Ahmet Refik Altınay’ın, İstanbul (1331 / 1913 Muhtar Halit Kitaphanesi) kitabında “Lale Devri” olarak geçer.

Devamını oku
Paylaş

İstanbul Şehri Fahri Hemşerisi: Pierre Loti

İstanbul’un en güzel manzaralarından birisine bakarak bir kahve içmek istediğinizde kime sorsanız aynı yanıtı alırsınız: “Piyer Loti Tepesi”. Sıcak bir İstanbul gününde ya da kar varken, Haliç Köprüsü’nden geçip Eyüp Sultan Camii’nin oraya atın kendinizi. Buradan teleferiğe binin. Gözünüzün önünde serili bu muhteşem şehir, aklınızda Münir Nurettin Selçuk’un Hicaz şarkısı “Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul”. Siz de hak vereceksiniz: Buralarda İstanbul’un sesi Münir Nurettin Selçuk’tur.

Devamını oku
Paylaş

Gizli Güzellik: Yerebatan Sarnıcı


İstanbul’un kalbi Sultanahmet’te, yerli ve yabancı birçok dizi ve filmde mekân olarak kullanılan önemli bir tarihsel yapı var: Yerebatan Sarnıcı. Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’a yerleşmiş, burada gelişmiş kültürlerden günümüze kalan çok önemli yapılardan bir tanesi.

Devamını oku
Paylaş

Büyüleyici Bir Yer: Kız Kulesi

Salacak sahilden, güneşin batışını izlerken denizin üzerindeki Kız Kulesi’nin romantizmi insanı büyülüyor. Aşk içinde yalnızlığı derinden hissedebileceğiniz Kız Kulesi’nin yapım tarihi tam olarak bilinmese de bazı kaynaklarda kulenin MÖ 24. Yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi olduğu yazıyor.

Devamını oku
Paylaş